V úterý 20. května 2025 se u nás uskutečnilo setkání Řídícího výboru projektu „Akčně ke vzdělávání na Hodonínsku IV“ neboli MAP IV.
Toto inspirativní setkání bylo zaměřené na vzdělávání a budoucí rozvoj v rámci projektů MAP. Jednání se zúčastnili zástupci škol, zřizovatelů i dalších partnerů, kteří se aktivně podílejí na zlepšování kvality vzdělávání na Hodonínsku. Na setkání zazněly mimo jiné důležité informace o průběhu realizace MAP IV, včetně konkrétních výstupů, dosažených cílů a pozitivních změn, které projekt přinesl. Diskutován byl i připravovaný projekt MAP V, který naváže na dosavadní práci. V závěru proběhla otevřená diskuse, kde účastníci sdíleli své zkušenosti, dotazy a náměty, které mohou být inspirací pro další kroky.
Děkujeme všem za účast a ochotu podílet se na rozvoji vzdělávání na Hodonínsku. Těšíme se na další spolupráci v rámci projektu!
Vytvořeno dne .
Zvědavost jako nástroj výuky v MAP IV
V úterý 13. května 2025 se v Masarykově muzeu v Hodoníně sešli pedagogové z Hodonínska, aby společně objevovali možnosti badatelské výuky.
Pod vedením Mgr. Dagmar Martinkové, Ph.D., se seznámili s tipy, jak přivést děti k přemýšlení, jak v nich probudit zvídavost a touhu po objevování. Navštívili i expozici Masarykova muzea a dozvěděli se, jak ji lze využít pro obohacení výuky. Seminář, který byl zaměřený na badatelskou výuku, nabídl ukázku praktických nástrojů a inspiraci pro moderní a efektivní výuku.
Děkujeme paní Martinkové za vedení semináře a pedagogům za jejich aktivní účast, sdílení zkušeností a chuť obohacovat výuku!
Vytvořeno dne .
Besedy pro žáky s autorem knihy Fenomén Slovácko
Žáci základních škol z Hodonínska objevovali kouzlo Slovácka na poutavých besedách realizovaných v rámci projektu MAP IV!
V zasedací místnosti RC Hodonín se od začátku roku 2025 konají inspirativní besedy, na kterých se žáci základních škol z Hodonínska ponořili do bohatého světa tradic a kultury regionu Slovácko. Besedy vedl autor Zdeněk Šmýd, který žákům poutavým způsobem přiblížil nejen krásy jejich domovského kraje, ale také jeho unikátní folklór a kulturní dědictví. Děti se seznámily s mnoha zajímavostmi – od specifických slov a nářečí, přes tradiční kroje až po unikátní architektonické prvky, jako je žudro či ornament. Svět Slovácka se jim tak otevřel novým, barvitým způsobem. Součástí programu byla i interaktivní část, během které si žáci mohli vybarvit vlastní ornament nebo se vyfotit v autentickém prostředí žudra.
Žáci si nejen rozšířili své znalosti, ale především se mohli blíže seznámit s kulturním dědictvím regionu, ve kterém vyrůstají.
Pokud má i vaše škola zájem o besedy se Zdeňkem Šmýdem s nádechem folkloru, rezervujte si termín pro svou třídu na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo 775 004 581.
Vytvořeno dne .
Digitální svět žáků ZŠ a vliv na jejich duševní zdraví
Žákovská konference „O nás - s námi“ na téma "Digitální svět žáků ZŠ a vliv na jejich duševní zdraví", která se uskutečnila 28.3.2025 v rámci projektu MAP IV v Ratíškovicích, nabídla jedinečný pohled do digitálního světa očima žáků.
Ratíškovice se staly centrem debaty o vlivu digitálního prostředí na duševní zdraví mladé generace. Koncem března 2025 se v místním Spolkovém domě uskutečnila žákovská konference „O nás - s námi“, která byla zrealizována ve spolupráci s ZŠ a MŠ Ratíškovice a Obcí Ratíškovice. Tématem akce byl „Digitální svět žáků ZŠ a vliv na jejich duševní zdraví“, což je problematika, která rezonuje nejen mezi odborníky, ale i mezi žáky samotnými. Konference přinesla pohledy na kyberprostor, sociální média, hry, umělou inteligenci a mnohé další aspekty digitálního světa. Žáci i odborníci společně diskutovali o tom, jak tento svět ovlivňuje kvalitu duševního zdraví a jaké příležitosti i rizika přináší.
Přítomné úvodem přivítal pan PhDr. Josef Hanák (ředitel ZŠ a MŠ Ratíškovice) a pan Ing. Josef Uhlík (místostarosta obce Ratíškovice). Každá škola se následně zaměřila na konkrétní téma spojené s digitálním světem a jeho vlivem na mladou generaci. Žákyně ZŠ Ratíškovice nás úvodem provedly fascinujícím digitálním světem, informací, technologií a systémů, žáci a žákyně ZŠ Rohatec se věnovali historickému vývoji digitálních technologií, čímž poskytli širší kontext pro pochopení současných trendů. Žáci a žákyně ZŠ Mutěnice nabídli pohled na internet od jeho minulosti, přes současnost až po možnou budoucnost. Žáci ze ZŠ Hodonín U Červených Domků rozebírali vliv sociálních sítí a médií, jako jsou Facebook, Instagram nebo TikTok, na každodenní život. Žáci ze ZŠ Hodonín Očovská se zaměřili na umělou inteligenci a chatboty, což je téma stále více rezonující i mezi odborníky. Žáci ze ZŠ Mikulčice představili virtuální svět her a hraní po síti, poukazujíc na jeho výhody i rizika. Žákyně a žáci ze ZŠ Hodonín Mírové nám. se věnovali internetu jako „dobrému sluhovi, ale zlému pánu“, včetně témat jako hoaxy, fake news a kyberšikana. Zahraniční hosté žáci a žákyně ze ZŠ Skalica zakončili sérii prezentací úvahou o digitálním světě dětí a jeho vlivu na kvalitu duševního zdraví.
Součástí programu byly i interaktivní ukázky virtuální reality a 3D grafiky, které připravila firma Southeast Productions s.r.o., což návštěvníkům poskytlo unikátní zážitek.
Jednotlivé prezentace byly nejen informačně bohaté, ale i inspirativní. Například právník Mgr. Gabriela Kulhavá osvětlila právní aspekty kyberprostoru, zatímco výchovný poradce Mgr. Irena Konštandová zprostředkovala svůj pohled na kyberprostor a jeho vliv na duševní zdraví dětí. Pozvání přijal i PhDr. Pavel Vyhňák, který přijel podpořit prezentující žáky a žákyně.
Diskuze na závěr konference umožnila všem účastníkům sdílet své názory a získat nové perspektivy.
Akce byla nejen vzdělávací, ale také platformou pro výměnu zkušeností mezi generacemi. Ukázala, že propojení žáků, učitelů a odborníků může přinést hlubší pochopení digitálního světa i jeho vlivu na naši společnost.
Děkujeme všem, kteří se podíleli na této inspirativní vzdělávací akci!
Vytvořeno dne .
Besedy pro žáky s autory dětských knih v MAPu
Žáci ze základních škol hodonínska se účastnili besed s autory dětských knih v rámci projektu MAP IV.
Ve spolupráci s Městskou knihovnou Hodonín se uskutečnily besedy s básníkem Radkem Malým a spisovatelkou Lucií Hlavinkovou. Radek Malý seznámil žáky s jeho tvorbou a různými formami básniček. Do besed zařadil aktivity podporující vnímání rytmu a rýmu, kreativní myšlení a slovní zásobu. Spisovatelka Lucie Hlavinková, známá svými poutavými dětskými romány a knižními sériemi, žáky zavedla do světa plného dobrodružství, emocí a fascinujících příběhů. Žáci se aktivně zapojovali do diskuze s autory a doprovodných aktivit.
Tyto vzdělávací akce byly organizovány v rámci podpory čtenářské gramotnosti, cílem bylo žákům přiblížit svět literatury a zároveň tak podnítit jejich vlastní tvořivost, fantazii a vztah zájem o čtení knih.
Vytvořeno dne .
Angličtina s Poppy v projektu MAP
V projektu MAP IV byly realizovány vzdělávací akce zaměřené na komunikaci v anglickém jazyce s rodilou mluvčí Poppy.
Žákům základních škol přiblížila paní Poppy anglickou kulturu prostřednictvím konverzace a společného vaření. Tento jedinečný zážitek se konal v kuchyňkách Základní školy Hodonín, Vančurova a zaměřil se na praktickou stránku používání angličtiny v reálném životě. Žáci byli rozděleni do skupin a pod vedením připravovali tradiční anglický pokrm. Během vaření měla paní Poppy příležitost s žáky konverzovat v angličtině, což přispělo k jejich zlepšení jazykových dovedností a rozšíření slovní zásoby.
Pro děti z mateřských škol byl připraven program na RC Hodonín na témata jako jsou zvířátka, počasí, roční období, jídlo a lidské tělo. Paní Poppy při komunikaci s dětmi využila písničky, hry, knížky a obrázky. Děti se tak hravou formou seznámily s anglickým jazykem.
Děkujeme paní Poppy a Základní škole Hodonín, Vančurova za spolupráci!
Vytvořeno dne .
Preventivní programy do škol jako téma v MAP IV
V projektu MAP IV se uskutečnilo další setkání pracovních skupin, na kterém Mgr. Michaela Skalová a Mgr. Jiří Barbořák, DiS. představili preventivní programy pro školy.
Ve čtvrtek 6. března 2025 se sešli zástupci škol z ORP Hodonín na pravidelném setkání. Hlavním tématem byly preventivní programy, které přišli představit lektoři z Nízkoprahového klubu Pohoda Hodonín. Účastníci se dozvěděli více informací o nabízených programech, které jsou pro školy v ORP Hodonín poskytovány zdarma. Témata těchto programů jsou různá například: psychické problémy u dětí a mládeže, šikana a kyberšikana, drogy a závislosti, kouření a marihuana, finanční gramotnost a jiné. Po domluvě lze také sestavit preventivní program na míru školy. Přítomní měli i možnost prohlédnout si drogový kufr a vyzkoušet i brýle simulující účinky halucinogenů a alkoholu. Tyto pomůcky jsou používány při realizaci preventivních programů do škol.
Děkujeme za hojnou účast a lektorům za spolupráci!
Vytvořeno dne .
Užitečné zdroje a informace k umělé inteligenci s Václavem Maněnou
Pod vedením Václava Maněny se v projektu MAP IV uskutečnil workshop „Užitečné zdroje a informace k umělé inteligenci“.
Workshop, který byl určen pro vedení škol, proběhl v zasedací místnosti RC Hodonín. Účastníci se dozvěděli co je umělá inteligence a jak ji lze ve škole prakticky využívat. Zmíněny byly výhody i rizika umělé inteligence využívané ve výuce i při samostatné práci žáků. Přítomní se seznámili s praktickými příklady umělé inteligence v nástrojích a zařízeních, které učitelé mohou běžně používat. Všechny představované aplikace a nástroje, se kterými se pracovalo, jsou pro školy dostupné zdarma.
Vytvořeno dne .
Wellbeing pro pedagogy
Seminář s názvem „Wellbeing pro pedagogy“ se uskutečnil v rámci „Týdne pro wellbeing ve škole“ v pátek 7.února 2025 na RC Hodonín.
Psycholog Mgr. Václav Šašinka se zaměřil na podporu duševní rovnováhy pedagogů v osobním i profesním životě. Zvládání stresu, budování zdravých vztahů, vytváření bezpečné a podporující atmosféry ve třídě = to vše byla hlavní témata semináře. Diskutovány byly také konkrétní situace z denní praxe pedagogů.
Tato akce se uskutečnila pod záštitou projektu „Akčně ke vzdělávání na Hodonínsku IV“ neboli MAP IV.
Vytvořeno dne .
Spokojený rodič = spokojené dítě
V rámci akce „Týden pro wellbeing ve škole“ se uskutečnil seminář pro rodiče s názvem „Spokojený rodič = spokojené dítě“.
Ve čtvrtek 6.2.2025 se sešli v zasedací místnosti RC v Hodoníně rodiče, kteří se chtěli dozvědět více o propojení rodičovské spokojenosti a dětského psychického vývoje. Psycholog Mgr. Václav Šašinka je seznámil s vlivem emocí, komunikace a výchovných přístupů na rodinnou dynamiku. Součástí byla i živá debata, ve které se řešily konkrétní situace z rodinného prostředí.
Tato akce se uskutečnila pod záštitou projektu MAP IV v rámci celorepublikové akce „Týden pro wellbeing ve škole“, do které se zapojilo více než 100 organizací, za cílem upozornit na to, že wellbeing všech aktérů ve vzdělávání je nutný základ, nikoliv nadstavba.
předsedou spolku je společnost Communal Servis & Consulting, s.r.o. Hlavní 116, 69156 Hrušky, zastoupená Ing. Josefem Smetanou, jednatelem
Ing. Jarmil Adamec Ph.D. místopředseda spolku
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
místopředsedou spolku je Obec Rohatec, zastoupená Ing. Jarmilem Adamcem Ph.D., starostou obce
Projekt "MAS - MAS Jižní Slovácko - 2" registrační číslo projektu CZ.07.02.01/00/22_003/0000339 je projektem provozního charakteru, jehož cílem je zajistit stabilní administrativní kapacitu MAS. Dále jsou díky němu financovány také některé další výdaje potřebné pro výkon činnosti MAS. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.